logo
logo
Sign in

Filtre Kahve Nedir, Nasıl Yapılır ve Faydaları

avatar
Casvaa Kahve
Filtre Kahve Nedir, Nasıl Yapılır ve Faydaları

Filtre Kahve Nedir, Nasıl Yapılır ve Faydaları severek tükettiğimiz kahvemiz adına en önemli konu başlıklarıdır. Genel olarak sıklıkla tükettiğimiz içecekler ve yiyeceklerin vücuduna etkilerini merak etmeliyiz. Çünkü bazen günlük bazense günde 2-3 kez tükettiğimiz bu içeceklerin bağımlılık yapma oranları son araştırmalara göre %87 oranında. Yani bu oranlar ile anlıyoruz ki hayatımıza bu kadar nüfus etmiş ürünler için gerçekten derinlemesine araştırmalar yapmalı ve tükettiğimiz ürünler hakkında bilgi sahibi olmalıyız. Filtre Kahve Nedir, Nasıl Yapılır ve Faydaları gerçekten önemli ve araştırılması gereken konulardır. Filtre kahve alanında Türkiye de ve tüm dünyada satışlar yapan Casvaa ile birlikte, Filtre Kahve Nedir, Nasıl Yapılır ve Faydaları konu başlıklarımızı cevaplandıracağız.


Filtre Kahve Nedir? ve Nasıl Yapılır?


Filtre Kahve Nedir? ve Nasıl Yapılır? Günlük hayatımızın en sevilen ve tercih edilen içeceklerinden birisi filtre kahvedir. Eski zamanlardan beri Batı ülkelerinde hem pratik yapılışı hem de tat olarak leziz içime sahip kahvenin filtre kahve olduğu söylenirdi. Genel olarak kafein çeşitleri arasınca filtre kahve kolay hazırlayıp, tüketilmektir. Filtre Kahve Nedir? ve Nasıl Yapılır? Bahsettiğimiz gibi kısa sürede yapılan ve harika tatlar ortaya çıkaran bir kahve çeşidi olsa da aslında, filtre kahvenin kahve olma yolunda ki serüveni uzun soluklu bir serüven ile gerçekleşmektedir. Filtre kahve nedir? Konusunda demlenmiş filtre kahveyi içmek saniyeler sürmezken aslında önemli derecede el becerisi, en özel tat için sabırla bekleme ve tüm filtre kahve serüveni için profesyonel işlemlerden geçmektedir.

Filtre Kahve Nedir? ve Nasıl Yapılır?Sorumuza filtre kahvenin tarihi yolculuğuna göz atarak devam edelim. Batı kültürünün ve Amerika yaşam tarzının gerçek bir sembolüdür. Tarihi olarak Almanya'da 1900'lerin başlarında filtre kahve şekillenmeye ve oluşmaya başladı. Tarihi sürecinin en önemli ve ilk adını aldığı dönem kağıt filtrenin 1908'de Melitta Bentz tarafından icat edilmesidir. Başlığımızın temel açıklaması; Filtre kahve ilk olarak öğütülmüş filtre kahvenin çekirdeği ile etkileşime giren sıcak su, belirli bir filtreden geçer. Filtre kahve demlenir ve daha sonra harika lezzet oraya çıkar.


Filtre kahve nasıl yapılır? Filtre kahve nitelikli ve kaliteli çekirdek gövdesine sahip kahve çekirdeğinin profesyonel ellerden geçmesiyle ortaya çıkar. Filtre Kahve Nedir? ve Nasıl Yapılır? Sorusunun en önemli cevaplarından birisi filtre kahve için seçtiğiniz markadır. Bu anlamda birbirinden özel filtre kahveleri, filtre kahve sevenlerine sunan Casvaa ile edinebilirsiniz. Filtre kahve diğer kahve çeşitlerine göre farklı ve daha ayrıntılı bir sistemle yapılmaktadır. Filtre kahve nasıl yapılır? Sorusu için nitelikli kahve çekirdekleri seçilir. Daha sonra filtre kahve yapım aşamaları kahveyi doğru öğütmek ve filtre kahveyi demleme çeşidini belirlemek ile devam eder. Önemli aşamalarında birisi de filtre kahveyi otomatik makinelerle veya manüel ekipmanlar ile yapılıp yapılmayacağına karar verilmesidir. Genel anlamda makine ile yapılan filtre kahvelerin belirli marka ve birçok fonksiyonlara göre çeşitlilik gösterip,Filtre Kahve Nedir? ve Nasıl Yapılır? Sorusu makine için sorulduğunda filtre kahvelerin otomatik olarak tek tuşla yapıldığını bilmekteyiz. Filtre kahve yapılışı için diğer kahve yapma sistemlerinden ev ve manüel olarak yapılan kahve ekipmanları yer almaktadır. Kısaca filtre kahve ekipmanlarından ana başlıklar olarak bahsetmemiz gerekirse;


Ø French Press

Ø Moka Pot

Ø Aeropress

Ø Syphon

Ø V60 Dripper

Ø Chemex


Filtre Kahve Yapılışı:


Ø Filtre kahve için manüel bir ekipman tercih ediyorsanız veya herhangi bir ekipman olmadan filtre kahvenizi demlemek için elinizde olan bir kabı değerlendirecekseniz. Kullanacağınız ekipman veya kabın üzerine seçtiğiniz filtre kağıdını yerleştiriniz.

Ø En lezzetli filtre kahve sonucu için Casvaa eşsiz filtre kahvenizi önceden çekilmiş olarak almak yerine, Casvaa çekirdek kahvenizi yapacağınız filtre kahveniz için ideal ölçüde öğütüp ekleyiniz.

Ø Son ve en keyifli aşaması, sıcak suyumuzu filtre kahvemizin enfes kahve tozlarına döküp, kabımıza veya ekipmanımızın altına yavaş yavaş kahvenin damlamasını bekleriz.

Ø Filtre kahve kabımıza tamamen damıtılıp, birikmesiyle 5 dakika da filtre kahvemiz hazır.

Afiyet Olsun!


Dip not olarak önemli bir konuya değinelim. Lezzetli filtre kahve içmek istiyorsanız. Kahvenizi elektronik aletlerle değil manüel ekipmanlarla yapmalısınız.


Filtre Kahve Faydaları


Filtre kahve faydaları genel anlamda kafeinli ürünler arasında vücuda fayda sağlayan nadir kahve türlerinden biridir. Aşırı kahve tüketimi ve kalitesiz çekirdek kullanımı ile demlendiğinde belirli zararlar oluşturabilir. Genel olarak enerjiyi arttırır. Filtre kahve faydaları beyin fonksiyon mekanizmalarını uyarıp, metabolizmayı hızlandırır. Dengeli bir şekilde tüketildiğinde belirli faydaları olduğunu biliyoruz. Filtre kahvenin İtalyan bilim adamları tarafından ömrü uzattığı ve ölüm riskini %15 oranda azalttığı söyleniyor. Faydalarının en önemlisi erken ölüm riskinden azaltmasıdır. Ayrıca filtre kahve kalp kriz riskini azaltmaktadır.

Filtre kahvenin faydaları olarak, sıralayacağımız hastalıkların riskini azalttığı da söylenmektedir;


-Melanom hastalığı

-Kalp hastalığı

-Multipl skleroz hastalığı

-Tip 2 diyabet hastalığı

-Karaciğer hastalığı

-Prostat kanseri

-Alzheimer hastalığı

-Bilgisayarla ilişkili sırt ağrıları.


https://casvaa.com/

collect
0
avatar
Casvaa Kahve
guide
Zupyak is the world’s largest content marketing community, with over 400 000 members and 3 million articles. Explore and get your content discovered.
Read more