logo
logo
AI Products 

قیمت روز ورق سیاه ، ورق آهن

avatar
ahanyekta
قیمت روز ورق سیاه ، ورق آهن

ورق سیاه ( ورق آهنی ) چیست؟

ورق فولادی ساخته شده از فرآیند نورد گرم یا به اختصار ورق سیاه (Hot Rolled Sheet) یک مقطع فولادی پر کاربرد در صنعت و ساختمان سازی است که به صورت صفحه ای بوده یا همان ورق آهن و ابعاد طول و عرض آن در مقایسه با ضخامت در آن نسبت بزرگتری دارد. این ورق به دو صورت کلی ورق سیاه معمولی و ورق سیاه صنعتی در بازار موجود است که با توجه به درصد کربن و عناصر دیگر موجود در آن به گرید های مختلف قابل تفکیک است. از مهمترین گرید های ورق سیاه در بازارآهن و همچنین در بین صنعتگران و سازندگان میتوان ورق اکسین ST37 و ورق ST52  را نام برد.

چرا به ورق گرم ورق سیاه یا همان ورق آهن گفته می‌شود؟

ورق‌های فولادی گرم نورد دیده اگرچه در فرآیند نورد به وسیله مکانیزم‌های پوسته زدایی، بهبود سطح داده می‌شوند اما به دلیل ماهیت دمایی نورد گرم در تماس با اتمسفر هوا سطحی غیر براق دارند و به همین دلیل در بازار مصرف به ورق سیاه معروفند که از این لحاظ با ورق‌های نورد سرد ( که در اصطلاح به ورق روغنی معروفند) متفاوت هستند.

ورق های گرم در کارخانه‌های فولاد سازی مستقیما از شمش ورق و گندله آهن تولید می شود و اولین مراحل تولید ورق می باشد.

بعضی از ورق های فولادی قابل کشش می‌باشند و جهت بدنه کشتی و ماشین آلات سنگین که اصطلاحا DD۱۱ و DD۱۲ و DD۱۳ و همچنین STW۲۲ و STW۲۴ که نرم تر می باشد قابل استفاده است.

بعضی از ورق های سخت جهت تولید لوله های تحت فشار و مخازن نفتی و غیره با استانداردهای SPHT۴ و SPHT۳ و SPHT۲ و SPHT۱ استفاده می‌شود.

همچنین ورق های A۲۸۵ با گرید GR سی (C) با A۵۹۶ ۹۰ با گرید GR۵۵ تا ۹۰ نیز برای مخازن تحت فشار و سیلندرهای فشار قوی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ورق سیاه در دو نوع ورق سیاه صنعتی و ورق سیاه معمولی تولید می‌شود.

ورق سیاه (ورق آهن ) معمولی

ورق سیاه معمولی یا به اختصار ST37 که دارای کربن کمتری نسبت به انواع دیگر آن است معمولاً در ساختمان سازی و صنایع مربوط به ساختمان بیشتر استفاده شده و طبیعتاً دارای سختی و مقاومت کششی متوسط است(تنش نهایی 3700 کیلوگرم بر سامتی متر مربع). این نوع ورق کاربرد زیادی در ساختمان داشته و جهت ساخت مقاطع مختلف همچون تیرورق و پروفیل ها نیز استفاده می شود. میزان کربن موجود در این گرید حدودا 0.20 درصد بوده و دارای تنش کششی مجاز 235 مگا پاسکال است.

ورق سیاه (ورق آهن) صنعتی

این ورق دارای میزان کربن بیشتر بوده و طبیعی است که مقاومت و سختی بیشتری نسبت به انواع معمولی آن را داراست و در مواردی که نیاز به قدرت و استحکام کششی بالاتر است از این نوع ورق استفاده می شود . معروفترین ورق صنعتی قابل معامله در بازارورق آهنی و ورق سیاه ST52 است. این ورق با دارا بودن میزان کربن حدودی 0.24 درصد مقدار سیلیس 0.55 درصد و میزان منگنز 1.60 درصد دارای مقاومت کششی بالاتر( تنش نهایی 5200 کیلوگرم بر سانتی متر مربع) و همچنین تنش کششی مجاز 355 مگا پاسکال است.

collect
0
avatar
ahanyekta
guide
Zupyak is the world’s largest content marketing community, with over 400 000 members and 3 million articles. Explore and get your content discovered.
Read more