logo
logo
Sign in

پمپ تزریق مواد شیمیایی

avatar
solardesalinator
پمپ تزریق مواد شیمیایی

پمپ تزریق مواد شیمیایی یکی از پرمصرف ترین تجهیزات در صنایع نفت و گاز ، تصفیه آب و صنایع پتروشیمی می باشد که به جهت تزریق مقداری دقیق از مواد شیمیایی مختلف در فشار و دبی مشخص و به عنوان کاتالیزور ، حلال ، افزودنی و بازدارنده در مراحل مختلف تولید و پالایض فراورده های نفتی و یا تصفیه آب مورد استفاده قرار می گیرد . پمپ تزریق مواد شیمیایی، بسته به نیاز پروژه ها با مقدار تزریق مختلف در هر ثانیه یا دقیقه و دبی های متنوع طراحی و ساخته می شوند. اتوماتیک یا دستی بودن کنترل سیستم تزریق مواد شیمیایی با توجه به کاربرد، محل نصب، استانداردهای مورد نیاز و نیاز کارفرما تعیین می گردد.

بررسی انواع پمپ‌های تزریق مواد شیمیایی

پمپ تزریق مواد شیمیایی، با توجه به میزان دوز انتقالی و موادی که قرار است توسط آن انتقال داده شود، دارای انواع گوناگونی می باشد. در ادامه نام برخی از این پمپ‌ها را آورده‌ایم و قصد داریم شما را بصورت اجمالی با جزئیات کار آنها آشنا کنیم.

- مترینگ پمپ‌های برقی: این نوع پمپ برای آنکه انرژی مصرفی خود را تامین کند، از نیروی برق کمک می‌گیرد. پمپ برق برای این کار، ابتدا انرژی الکتریکی را به جعبه دنده داده تا در پایان شفتی که به دیافراگم وصل است به صورت رفت و برگشتی به حرکت درآید. حرکت رفت و برگشتی شفت، سبب شده تا دوز معینی از مواد سیال شیمیایی، با این پمپ تزریق شوند.

- پمپ‌های تزریق پنوماتیکی( بادی): پمپ‌های پنوماتیکی یکی از پرکاربردترین پمپ‌های دوزینگ هستند که در صنایع گوناگون به کار گرفته می‌شوند. انرژی مورد نیاز این پمپ‌ها باد است. یعنی باد بصورت فشرده وارد پمپ شده و باعث جابجایی و حرکت شفت می‌شود و به این شیوه، عملیات تزریق انجام می‌گیرد. پمپ های پنوماتیکی بیشتر برای محیط‌هایی مناسب هستند که هنوز برق کشی نشده‌اند و از طرفی، استفاده از آنها در مناطق نفت خیز باعث شده تا خطر آتش سوزی( انفجار) به مقدار قابل توجهی کاهش یابد. این تنها کاربرد آنها نیست. از پمپ‌های بادی در صنایع دارویی و غذایی نیز استفاده می‌کنند. در طراحی پمپ‌های دوزینگ پنوماتیکی از قطعه‌های الکترونیکی استفاده نشده و به دلیل سادگی ساختار، کار کردن با آنها بسیار راحت می‌باشد. پمپ‌های پنوماتیک وزن کمی داشته، از این رو به آسانی می‌توان آنها را از مکانی به مکان دیگر منتقل کرد. این پمپ‌ها این قابلیت را دارند که بصورت خشک نیز کار کنند.

- پمپ دوزینگ سلونوئیدی: این پمپ‌ها انرژی خود را به واسطه نیروی الکترومغناطیسی تامین می‌کنند. در طراحی پمپ‌های سلونوئیدی یک مگنت در نظر گرفته شده تا با عبور دادن نیروی برق از آن، میدان مغناطیسی ایجاد می‌شود. سپس شفت به طرف چپ( یا راست) رفته و باعث شده مواد شیمیایی مورد نظر به مقدار مشخصی پمپاژ شوند. از آنجایی که این پمپ‌ها برای پمپاژ ظرفیت پایینی دارند، تنها برای استفاده در صنایع کوچک مناسب هستند. از جمله ویژگی‌های آنها می‌توان به کنترل دستگاه به کمک "سیگنال پالس" و تغییر تنظیمات به شکل دستی اشاره کرد. این پمپ‌ها از نوع پمپ‌های دیافراگمی هستند که در دو نمونه آنالوگ و دیجیتال تولید می‌شوند. حداکثر فشاری که می‌توانند تحمل کنند ده بار بوده و ظرفیت بالایی ندارند.

همان طور که گفتیم، این پمپ‌ها قرار است مواد شیمیایی متنوعی را برای استفاده در مکان‌های مختلف تزریق کنند. پس باید برای ساخت آنها متریالی به کار گرفته شود که پمپ‌ها را در برابر انواع خوردگی و ساییدگی حفظ کند. از طرفی برای انتخاب پمپ و مواد سیال شیمیایی باید به میزان فشار، دبی و مقدار اسیدی یا بازی بودن آنها نیز توجه کرد. با در نظر گرفتن این موارد، می‌توان کاری کرد تا علاوه بر افزایش کارآیی، عمر پمپ‌ها نیز بیشتر شود.

کاربرد پمپ تزریق مواد شیمیایی

پمپ مواد شیمیایی در مواقعی ضروری است که نمی توانید از مایعی که در حال حرکت هستید با پمپ سبک معمولی استفاده کنید. این مواد اغلب هنگامی استفاده می شوند که ماده شیمیایی که باید منتقل شود ، خورنده است یا ساینده. برخی از مایعات صنعتی که معمولاً با پمپ های شیمیایی استفاده می شوند عبارتند از: اسیدهای سولفوریک ، اسید استیک و هیپوکلریت سدیم.

دوام پمپ مواد شیمیایی از پمپ های معمولی بسیار بیشتر است. به شما امکان انتقال مایعات را به طرق مختلف ارائه می دهد. متوجه خواهید شد که یک پمپ معمولاً در دو نوع مختلف وجود دارد. پمپ گریز از مرکز یا پمپ جابجایی مثبت ، که یکی از آنها استفاده می کنید به کاربرد خاص شما بستگی دارد.

پمپ های شیمیایی توسط تعدادی منبع مختلف تأمین می شوند. بسته به دستگاهی که می خواهید تهیه کنید ، می تواند توسط یکی از این منابع تأمین شود: ولتاژ AC یا DC ، سیستم های هیدرولیک یا پنوماتیک ، موتورهای بنزینی یا دیزلی ، بخار ، آب و گاز طبیعی.collect
0
avatar
solardesalinator
guide
Zupyak is the world’s largest content marketing community, with over 400 000 members and 3 million articles. Explore and get your content discovered.
Read more