logo
logo
AI Products 

دریچه منهول

avatar
manholevalve342
دریچه منهول

دریچه منهول دارای مدل های مختلفی است و بسته به نوع استفاده دارای قطر و یا ضخامت متغیر می باشد. اصلی ترین قسمتی که دریچه های منهول را از هم جدا می کند و موجب تفاوت آن ها می شود جنس سازنده درب منهول است. دریچه منهول از سال های بسیار دور در کشور های خارجی مورد استفاده قرار می گرفته است و بهمین دلیل مهم ترین جنس های استفاده شده برای آن مواد بسیار قدیمی بتن و چدن هستند. در سال های اخیر نیز با توجه به افزایش قیمت فلز و بتن و همچنین سنگین بودن آن ها استفاده از درب ها با جنس کامپوزیت افزایش یافته است.

دریچه منهول پوششی است که بر روی منهول ها یا چاه های فاضلابی یا مخابراتی قرار می گیرد. این پوشش از جنس های مختلی ساخته می شود که هر کدام با توجه به نوع منطقه شهری جاده، پیاده رو ها و زیرساخت فاضلابی و مخابراتی و خط لوله گاز متفاوت هستند. این پوشش ها با توجه به مکان هایی که بکار می روند و همچنین میزان بار ترافیکی و میزان تردد ها مقاومت های متفاوتی دارند و رنگ آنها باتوجه به مخبراتی یا فاضلابی بودن دریچه منهول که شرکت مخابرات و آب وفاضلاب و گاز اجرا می کنند متفاوت است.

عموما در ساخت دریچه منهول نکته کلیدی قابل توجه موادی است که در ساخت آن مورد استفاده قرار می گیردکه می بایست مواد مقاومی باشند. در ابتدایی ترین نوع دریچه ها که دریچه های چدنی هستند ازالیاف pp ، مکمل های بتن و.. جهت مقاوم تر شدن دریچه استفاده می شود.

در واقع جنس ماده دریچه منهول است که مشخص می‌کند چه حجمی از بار را می تواند پوشش دهد. امروزه دریچه منهول مرکب به خاطر توانایی بالای آن و گستره زندگی بالاتر نسبت به پوشش چدن سنتی محبوبیت زیادی کسب کرده ‌است.

کلاسه بندی دریچه منهول

دریچه ها فارغ از جنس موادی که ساخته می شوند بر اساس میزان تحمل باری که دارند به چند کلاس مختلف طبقه بندی می شوند.

کلاس A15 تا ۱.۵ تن وزن را تحمل کند.(مناسب جهت محل عبورو مرور عابرین پیاده و دوچرخه سواران)

کلاس B125 می‌تواند در برابر با ۱۲.۵ تن وزن مقاوم باشد

کلاس C250 می‌تواند تا ۲۵ تن وزن را تحمل کند.(مناسب جهت پارکینگ های با ترافیک سبک)

کلاس D400 دریچه D۴۰۰ می‌تواند تا ۴۰ تن وزن را تحمل کند.( مناسب جهت محل های پر تردد مانند خیابانها و مسیرهای درون شهری)

کلاس E600 این نوع دریچه ها می‌توانند تا ۶۰ تن را پوشش دهند.( مناسب جهت محل های تردد وسایل نقلیه سنگین مانند بالابرها –اسکله ها ، انبارها )

کلاس F900 تا وزن ۹۰ تن را پوشش می‌دهد. ( مناسب جهت فرودگاهها)

 

 

روش تولید دریچه منهول

روش لایه گذاری دستی


روش BMC


در روش BMC یا bulk molding compound مواد اولیه خمیری شکل درون قالب قرار گرفته و الیاف تقویت کننده با طول ۱۰ تا ۱۵ میلیمتر به آن اضافه می شود.


روش SMC

در روش SMC یا sheet molding compound مواد اولیه ورقه ای شکل شامل فاز زمینه پلی استر غیر اشباع که رزینی دما سخت می باشد به همراه فاز تقویت کننده الیاف شیشه یا کربن با طول ۳۰ تا ۵۰ میلیمتر داخل قالب با دمای مشخص قرار گرفته و با اعمال فشار در زمان مشخص پخته می شود. قطعه نهایی دارای ترکیبی از خواص ماده اولیه تشکیل دهنده ورقه و شکل قالب خواهد بود.


روش FRP

در روش FRP یا fiber reinforced plasticc فاز زمینه پلی استر غیر اشباع به همراه فاز تقویت کننده الیاف شیشه یا کربن طولانی به همراه کوارتز و افزودنی در قسمتهای مختلف قالب قرار می گیرند و تحت فشار و دمای معین فشرده می شوند.

دریچه های غیر ترافیکی و نیمه ترافیکی به صوت BMC و دریچه های ترافیکی به صورت SMC تولید می شوند.


collect
0
avatar
manholevalve342
guide
Zupyak is the world’s largest content marketing community, with over 400 000 members and 3 million articles. Explore and get your content discovered.
Read more