logo
logo
Sign in

آشنایی با پرفروش‌ ترین آهن آلات در سال جدید

avatar
ahanyekta
آشنایی با پرفروش‌ ترین آهن آلات در سال جدید

در فرآیند ساختمان‌ سازی، صرف‌ نظر از نوع ساختمان، عوامل بسیاری دخیل هستند. علاوه بر وجود مهندسین کار بلد و مجرب، به کارگیری مصالح با کیفیت نیز در نتیجه‌ی کار بسیار تأثیر گذارند.

از میان انواع مصالح و عوامل، آهن آلات ساختمان نقش بسیاری در استحکام آن دارند. انواع ورق نظیر ورق گالوانیزه و ورق سیاه، تیر آهن، لوله، میلگرد، اتصالات و... همان چیزی هستند که ساختمان‌ها را سر پا نگه داشته و در هنگام اعمال نیرو‌های فشاری، چرخشی و کششی، مقاومت آن‌ها را حفظ می‌کنند‌ و از آسیب دیدن آن‌ها در طی حوادث طبیعی، جلوگیری می‌کنند. هر کدام از این آهن آلات، دارای ترکیبات مختلفی از فلز‌ها و حتی عناصر غیرفلزی هستند اما ویژگی مشترک همه آن‌ ها، درصد بالا و غالب میزان آهن در آلیاژ‌های آن‌ هاست. علاوه بر تفاوت وجود و درصد فلز‌های سازنده، شکل متفاوت این آهن آلات است که سبب تمایز آن‌ها می‌شود. برخی از آن‌ها به شکل میله و برخی به شکل ورق‌ هایی در اندازه و ضخامت متفاوت هستند. فرقی نمی‌کند که به چه عنوانی قصد فعالیت در پروژه‌ های ساختمانی متفاوت اعم از ساختمان تجاری، اداری، مسکونی، صنعتی و... دارید، در هر صورت آشنایی هر چه بیشتر با آهن آلات پر استفاده در ساختمان‌ سازی، می‌تواند باعث بهبود عملکرد شما در انجام وظایفتان شود. در ادامه با سه مورد از پرمصرف‌ ترین آهن آلات ساختمانی یعنی میلگرد، ورق سیاه ( ورق آهن ) آشنا خواهید شد.

در مورد میلگرد بیشتر بدانید

میلگرد که با نام آرماتور نیز شناخته می‌شود، نوعی میله از جنس فولاد است که جهت بتن‌ سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. بتن نوعی استحکام‌ سازی است که نقطه قوت آن مقاومت بالا در برابر نیرو‌های فشاری است. اما این بتن فوق‌العاده، نقطه ضعفی نیز دارد. نقطه ضعف بتن بدون میلگرد این است که مقاومت چندانی در برابر نیرو‌های کششی و چرخشی ندارد. قرار دادن میلگرد درون بتن‌ ها به هنگام ساخت، سبب می‌شود این نقطه ضعف و مشکل برطرف شود و مقاومت کششی بتن و در کل بنا، بالا برود؛ به همین خاطر است که میلگرد، امروزه یکی از عناصر اصلی بتن‌ ریزی است و بدون آن، این فرآیند انجام‌ پذیر نیست. این مسأله‌ای است که فردی به نام جوزف لوئیس (Joseph Louis) در آغاز دهه ۱۹ میلادی متوجه آن شد. او دریافت که با افزودن چندین میله فولادی تقریباً نازک به فرآیند بتن‌سازی، می‌توان مقاومت کلی آن در هنگام روبرو شدن با نیرو‌های کششی (همانند آن‌چه که در زلزله اتفاق می‌افتد) و در کل استحکام بنا را تا حد قابل توجهی افزایش داد.


https://www.farsnews.ir/news/14001209000451/%D8%A2%D8%B4%D9%86%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%A8%D8%A7-%D9%BE%D8%B1%D9%81%D8%B1%D9%88%D8%B4%E2%80%8C-%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D8%A2%D9%87%D9%86-%D8%A2%D9%84%D8%A7%D8%AA

collect
0
avatar
ahanyekta
guide
Zupyak is the world’s largest content marketing community, with over 400 000 members and 3 million articles. Explore and get your content discovered.
Read more