logo
logo
AI Products 

ازن ژنراتور

avatar
naabseo
ازن ژنراتور

اکسیژن تنها گازی است که انرژی الکتریکی می‌گیرد و حمل می‌کند، در این فرآیند اکسیژن فوق‌العاده فعال می‌شود و میل تخریبی با تمام مواد دیگر را دارد. لیست مواد خنثی به ازن بسیار کوتاه بوده و شامل شیشه، تفلون، ، رزین کینار (PVDF – پلی فلوراید ) ، رزین لاستیک وایتون، پلی کربنات لکزان و سیلیکون است. بنابراین هر ازن ژنراتور و تجهیزات جانبی باید تنها از این مواد تشکیل شوند. روش‌های متعدد متفاوتی برای تولید ازن نوع پزشکی وجود دارد که عاری بودن از ناخالصی در آن‌ها بسیار مهم است.

سه روش متداول برای تولید ازن وجود دارد، جرقه داغ، نور فرابنفش و پلاسمای سرد سه روش متداول به‌ منظور تولید ازن هستند که می‌توان به آن اشاره کرد.

تولید ازن به روش جرقه داغ (تخلیه کرونا) عمدتاً برای کاربردهای صنعتی به کار می‌رود، اما در حال حاضر ازن حاصل از تخلیه کرونا برای مصارف شخصی نیز در دسترس قرار دارد، ازن حاصل از نور فرابنفش و پلاسمای سرد عمدتاً برای کارهای درمانی مورداستفاده قرار می‌گیرند.

در یک‌فاصله زمانی معین پلاسمای سرد مقادیر ازن خیلی بیشتری در مقایسه با نور فرابنفش تولید می‌کند اما نمی‌توان گفت که شیوه فرابنفش روش مفیدی برای تولید ازن نیست. وقتی به مقادیر کمتری ازن به‌ صورت جریان مداوم نیاز باشد پرتو UV بهترین گزینه خواهد بود.

ازن به دو روش می تواند تولید شود:

تابش UV

تخلیه کرونا

تولید ازن به روش UV همان روشی است که ازن در اتمسفر بالایی تولید می شود. تابش UV ( کمتر از 200nm  ) بوسیله یک لامپ تولید شده و از میان هوای خشک یا اکسیژن عبور داده می شود. ازن در اثر واکنش های شیمیایی تولید می شود. غلظت ازن تولید شده به این روش 0.25 درصد به مراتب کمتر از ازن تولید شده به روش تخلیه کرونا است. این روش فقط برای سیستم های کوچک مناسب بوده، هزینه ی سرمایه گذاری کمی لازم داشته و نگهداری آن نسبتا آسان است.

متداول ترین روش تولید ازن برای تصفیه خانه های آب، راکتور تخلیه کرونا است. این راکتور متشکل از دو الکترود قرار داده شده با فاضله از هم است. جریان با ولتاژ بالا در یک ماده ی دی الکتریک برقرار شده و گاز خوراک بین الکترودها جریان می یابد. غلظت ازن از 1 تا 3/5 درصد وزنی با خوراک هوای خشک و سرد تا 2 تا 7 درصد با خوراک اکسیژن متغیر است.

به دلیل کوتاه بودن طول عمر ازن باید این گاز را در محل تولید کرد. از مزایای تولید در محل این است که از مشکلاتی از قبیل حمل و نقل و یا نگهداری در انبار جلوگیری می شود. از دیگر مزایای این گاز این است که وقتی در محل تولید می گردد می تواند از غلظتی برابر با 200000 ppm برخوردار شود. هرگاه این گاز در آب آزاد گردد، غلظت آن فقط به چند ppm تنزل می یابد و پس از اینکه قسمتی از گاز آزاد شده در آب، در نهایت به سطح آب و به هوای آزاد می رسد. به سختی می توان غلظت آن را بیش از 0.1 ppm اندازه گیری نمود و پس از مدت کوتاهی اثری از ازن در آب باقی نمی ماند.

استفاده ازن در درمان بیماری ها

ازن تراپی ( ازن درمانی ) نوعی درمان جدید، بی‌خطر و موثر است که با کمک گاز اکسیژن یا ازن انجام می ‌شود. از ویژگی‌های درمانی اکسیژن تراپی می‌توان به بازسازی بافت، حمایت از سیستم ایمنی بدن، ضد اکسیداسیون، ضد التهاب، ضدعفونت و ضد پیری اشاره کرد. تاثیرات درمان با ازن علاوه‌ بر این‌ که کاملا اثبات شده و بی‌خطر است بلکه بدون عوارض جانبی و یا دارای حداقل عوارض جانبی است.

استفاده از ازن سبب می شود، جریان خون در مفصل ها افزایش یابد و با مهیا کردن مواد لازم، بافت های اسیب دیده ترمیم یابد. ازن درمانی مانند هر روش درمانی دیگری باید براساس معاینه بیمار انجام شود. ازن تراپی روش درمانی تقریبا جدید است و در ایران نیز برای بیماران استفاده می شود. هزینه و قیمت ازن تراپی به تعداد جلسات درمانی مورد نیاز بیمار بستگی دارد. ازن درمانی در بعضی بیماران مفید می باشد ولی در بعضی بیماران موثر نمی باشد، به همین منظور شما باید با نظر دکتر این عمل را انجام دهید.

مزایای استفاده از ازن ژنراتور در مقایسه با کلر

افزایش 50 درصدی راندمان فیلتراسیون ( شنی ، کارتریجی ، دیاتومه )

افزایش توان گند زدایی و کاهش رنگ ، طعم و بو

کاهش مواد شیمیایی مورد نیاز برای انعقاد و همچنین کاهش زمان مورد نیاز برای لخته سازی

کاهش میزان لجن حاصل از بکواش فیلترها و ترکیبات آلی کلر دار

منطقه جغرافیایی تولید ازن ژنراتور

بازارهای اصلی تولید در سال 2017 به ترتیب چین، اروپا و آمریکای شمالی با 14/29، 16/26 و 53/22 درصد بازار جهانی است. سایر کشورها میزان تولید کمتری دارند. از نظر جغرافیایی، چین با حدود 51/25 درصد از حجم مصرف جهانی در سال2017، بزرگ‌ترین بازار مصرف جهانی را به خود اختصاص داد.

اقتصادهای نوظهور آلمان، فرانسه، ایالات متحده و کانادا سهم قابل توجهی از بازار را دارند.

در سال‌های فعلی و آینده منطقه آسیا اقیانوسیه بر بازار مسلط خواهد شد است. علت این رشد بازار، افزایش نرخ صنعتی شدن و گسترش چشمگیر صنایع تولیدی و ساختمانی در چین و هند است.

افزایش درآمد طبقه متوسط ​​جامعه در کشورهایی مانند هند و چین سبب رشد بازار در منطقه آسیا و اقیانوسیه است و اندیس CAGRآن‌ها رشد بالایی خواهد داشت.

بازار جهانی آن در سال 2018، 450 میلیون دلار آمریکا ارزش داشته و تا پایان سال 2025 به 560 میلیون دلار آمریکا می‌رسد که اندیس CAGR آن 2/3 درصد بین سال‌های 2019 تا 2025 رشد خواهد کرد.


collect
0
avatar
naabseo
guide
Zupyak is the world’s largest content marketing community, with over 400 000 members and 3 million articles. Explore and get your content discovered.
Read more