logo
logo
Sign in

مخزن پلی پروپیلن

avatar
naabseo
مخزن پلی پروپیلن

یکی از مخازن پرکاربرد جهت ذخیره‌سازی و نگهداری از اسیدهای قوی و سیالات شیمیایی با دمای خیلی بالا یا پایین، مخزن پلی پروپیلن است. این مخزن که به عنوان مخزن pp شناخته شده است، از پلیمر پلی پروپیلن ساخته می‌شود. مخزن پلی پروپیلن دارای انواع مختلفی است که جهت کاربردهای متنوعی به کار می‌روند. ویژگی‌ مخزن پلی پروپیلن باعث شده است که به عنوان یکی از پرمصرف‌ترین مخازن موجود در بازار شناخته شود.

مخازن پلی پروپیلن شرکت سازاب را می توان در پیکربندی های مختلف و برای اهداف مختلف مانند ذخیره سازی و تهیه محصولات و مخلوط کردن مواد ساخت. شرکت سازاب مخزن پلی پروپیلن استوانه ای عمودی، مخزن پلی پروپیلن افقی، مخزن پلی پروپیلن مستطیلی، مخزن پلی پروپیلن مربعی و مخزن PP را در قالب های خاص برای کاربردهای صنعتی خاص، مانند سدهای مهاری، برای صنایع شیشه، ایستگاه های تصفیه فشرده و غیره تولید می کند.

کاربرد مخزن پلی پروپیلن

پلی پروپیلن یک ترموپلاست سبک و بادوام است که چگال تر، سفت تر و قوی تر از پلی اتیلن است و همچنین دارای نقطه ذوب بالایی است. پلی پروپیلن به دلیل استحکام بالا و استحکام ساختاری خوب، به راحتی با استفاده از فرآیندهای جوشکاری مختلف با استفاده از تجهیزات هوای گرم، اکستروژن و همجوشی در مخازن ساخته می شود.

به عنوان یک نتیجه از بسیاری از ویژگی های مفید پلی پروپیلن، مخازن ساخته شده از این ماده برای انواع کاربردهای آبکاری ایده آل هستند و به طور فزاینده ای در محیط های سخت کارخانه های فرآوری فولاد مورد استفاده قرار می گیرند. کاربردهای اضافی مخزن پلی پروپیلن شامل ذخیره سازی آب آشامیدنی و طیف گسترده ای از مواد شیمیایی ملایم تا تهاجمی از جمله سولفید هیدروژن، اسید اولئیک، محلول های عکاسی، کربنات پتاسیم و هیدروکسید منیزیم است.

فرآیند تولید مخزن پلی پروپیلن

مخزن پلی پروپیلن را می توان بر خلاف مخازن فلزی به راحتی برای جا دادن در محفظه های مخزن قالب بندی کرد و نصب آنها ساده است. یکی از روش های رایج ساخت مخزن پلی پروپیلن از طریق فرآیند قالب گیری تزریقی است. در این فرآیند، گلوله های ذوب شده پلی پروپیلن به داخل یک حفره قالب باز تزریق می شود که سپس بسته می شود. در مرحله بعد، پلی پروپیلن گرم شده با استفاده از آب یا سیالات دیگر خنک می شود که در سیستم خنک کننده قالب به گردش در می آید و بنابراین برای استخراج گرما استفاده می شود. سپس مخزن پلی پروپیلن در قالب تحت فشار بالا نگه داشته می شود تا زمانی که جامد شود و بتواند از قالب خارج شود.

مزایای استفاده از مخزن پلی پروپیلن

پلی پروپیلن کمتر از پلی اتیلن برای مخازن استفاده می شود، اگرچه بسیار قوی تر از پلی اتیلن است و نقطه ذوب بسیار بالاتری دارد. علاوه بر این، ساختار کریستالی پلی پروپیلن بین ساختار پلی اتیلن با چگالی کم (LDPE) و پلی اتیلن با چگالی بالا (HDPE) قرار می گیرد. مخازن پلی پروپیلن دارای مزایای متعددی نسبت به مخازن فلزی سنتی مانند فولاد، فولاد ضد زنگ و تیتانیوم هستند. این مزایا شامل ساختار بدون درز است که استحکام ضربه ای بیشتر و مقاومت برتر در برابر زنگ زدگی، خوردگی، مواد شیمیایی و افزودنی های سوخت را برای مخازن فراهم می کند. علاوه بر این، این مخازن عملاً تخریب ناپذیر نسبت به مخازن فلزی که مستعد شکستگی و نشتی هستند، طول عمر بیشتری نیز دارند.

ویژگی های مخزن پلی پروپیلن

این مخزن با توجه به ساختار و نوع پلیمری که در آن وجود دارد، ویژگی‌های بارزی دارد. با به کارگیری انواع فرآیندهای جوشکاری در هوای گرم، اکستروژن و تجهیزات همجوشی در تولید مخازن استفاده شود و برخی از خواص مخزن پلی پروپیلن بهبود یافته می‌شود. از جمله این ویژگی‌ها می‌توان به مقاومت بالا در برابر رطوبت، مقاومت مکانیکی در برابر بار ترافیکی و مقاومت شیمیایی در برابر اسیدهای غلیظ و رقیق و دیگر سیالات، اشاره کرد. در ادامه با دیگر خواص مخزن پلی پروپیلن آشنا خواهید شد:

·        روکش محافظ مخزن پلی پروپیلن باعث طول عمر بیشتر آن می‌شود.

·        قابلیت تحمل دماهای بسیار بالا و بسیار پایین را دارد.

·        به عنوان عایق حرارت عمل می‌کند.

·        تولید این نوع مخزن، نسبت به پلیمرهای دیگر باصرفه‌تر است.

·        از مقاومت کششی بالایی برخوردار است.

·        این مخزن همچنین در برابر انواع اسیدها و سيالات شیمیایی مقاوم است.

·        مانع نفوذ و خروج مواد اضافی می‌شود.

·        در برابر ضربه و ایجاد خط و خش، از مقاومت خوبی برخوردار است.

·        این محصول همچنین دارای انعطاف‌پذیری قابل قبولی است.

کاربرد مخزن پلی پروپیلن بر اساس ویژگی‌های منحصربه‌فردی که دارد، تعیین می‌شود. در واقع مخزن پلی پروپیلن نسبت به مخازن دیگر برتری‌هایی دارد که سبب شده است بسیاری از افراد در صنایع مختلف، این مخزن را به مخازن دیگر ترجیح دهند.

از مخزن پلی پروپیلن در چه مواردی می توان استفاده کرد؟

مخازن پلی پروپیلن به طور گسترده در آب تمیز، فاضلاب، تصفیه پساب، پردازش مواد غذایی، استخر شنا، صنایع شیمیایی و دارویی برای ذخیره سازی و همچنین مخازن مخلوط استفاده می شود. پلی پروپیلن سخت ترین و سفت ترین پلی الفین است و مطابق با توصیه ها و دستورالعمل های تولید کالاهای مصرفی و تماس با مواد غذایی است.collect
0
avatar
naabseo
guide
Zupyak is the world’s largest content marketing community, with over 400 000 members and 3 million articles. Explore and get your content discovered.
Read more