logo
logo
Sign in

پکینگ برج خنک کننده

avatar
naabseo
پکینگ برج خنک کننده

پکینگ برج خنک کننده یا پکینگ کولینگ تاور (Cooling Tower) قسمتی از برج خنک کننده می باشد که وظیفه آن ایجاد تماس حداکثری بین آب و هوا در بیشترین بازه زمانی ممکن است تا بتواند میزان تبخیر آب را به حداکثر برساند و باعث خنک شدن هر چه بیشتر آب شود. پکینگ به عنوان قلب برج خنک کننده نیز شناخته می شود و در دو مدل اسپلش و فیلمی طراحی و تولید می شوند. در گذشته پکینگ ها از جنس چوب اشباع شده ساخته می شدند ولی با پیشرفت تکنولوژی امروزه از مواد پلیمری برای ساخت آن ها استفاده می شود.

انواع پکینگ برج خنک کننده

پکینگ فیلمی

یکی دیگر از انواع پکینگ برج خنک کننده ، پکینگ فیلمی است که از بلوک ورق های پی وی سی کنار هم تشکیل شده است ، این ورق ها می تواند دارای سطح صاف یا فرم داده شده باشد. این نوع پکینگ لایه نازکی از آب بوجود می آورد که باعث ایجاد سطح گسترده میان آب و هوا می شود و باعث خنک شدن آب می شود ، این نوع پکینگ برای آب تمیز و با کیفیت بسیار خوب است. اگر در آب املاح و رسوب وجود داشته باشد در فاصله دو برگ انباشته شده و موجب گرفتگی پکینگ خواهد شد بنابراین استفاده از این نوع پکینگ برای آب های با سختی بالا توصیه نمی شود.

ورق های انواع پکینگ برج خنک کننده فیلمی به صورت چین دار و زنبوری فرم داده می شود تا در مسیر جریان هوا و آب اغتشاش ایجاد کرده و تماس بهتری برقرار کند. عمده پکینگ های فیلمی دارای فاصله ورق 3/4 اینچ یا 19 میلیمتر می باشند. این فاصله در حالی که اجازه عبور هوا می دهد ، کمتر دچار گرفتگی می شود. با توجه به اینکه در هنگام حرکت آب به سمت پایین در پکینگ فیلمی هیچ نوع برخوردی و قطره قطره شدنی وجود ندارد بنابراین توزیع آب قبل ریزش بروی پکینگ در نوع فیلمی بسیار مهم می باشد و باید توزیع آب به صورت یکنواخت باشد. اگر قسمتی از پکینگ ها خشک بماند و آب بروی آن پاشیده نشود موجب فرار هوا و کاهش راندمان برج خنک کننده خواهد شد.

مزایای پکینگ فیلمی

·        راندمان بالا در ابعاد کوچک

·        نصب آسان

·        طراحی جریان مخالف و متقاطع

·        داشتن قطره گیر بروی خود

·        قابلیت ساخت در بلوک های مختلف

پکینگ رولی

پکینگ رولی یا مدیای رولی یکی از انواع رایج پکینگ در دسته بندی پکینگ های فیلمی یا آبشاری به شمار می آید. پکینگ رولی برج خنک کننده قالباً در انواع کولینگ تاور مدور به کار برده می شود. قطر این مدل پکینگ های رولی از 120 سانتی متر تا 300 سانتی متر به صورت یک تیکه تولید می گردد. به منظور رول کردن این مدل پکینگ از یک محور به قطر لوله ورودی کولینگ تاور استفاده می شود. ورق های تولید شده مدیا در این روش مستقیماً از دستگاه اکسترودر به دور لوله مخصوص پیچیده می شود.

تراکم پکینگ و سطح ویژه این مدل مدیا بین 150 الی 250 متر مربع در هر متر مکعب تنظیم می شود. متریال ورق های به کار رفته در تولید این مدل پکینگ 350 الی 450 میکرون می باشد و گرانول مصرفی در تولید این ورق ها از نوع پلیمر PVC می باشد. در این مدل پکینگ از چسب های هگزانول استفاده نمی شود و قالباً این نمونه مقاومت بیشتری نسبت به نوع بلوکی گام 19 و 14 دارد.

پکینگ رندوم اسپلش یا پال رینگ

پکینگ رندوم اسپلش یا پال رینگ که با نام پکینگ استکانی نیز شناخته می شود. این مدل پکینگ به صورت تصادفی در داخل محفظه ای در داخل برج خنک کننده قرار می گیرد و آب پس از ریزش بر روی این پکینگ ها در جهات مختلف پخش می شود و بیشتر در برج های خنک کننده جریان متقاطع و جریان مخالف استفاده می شود. شکل ظاهری پکینگ های استکانی به صورت استوانه های کوچک در قطرهای 1، 2 و 3 اینچ می باشد. ارتفاع این پکینگ ها بین 2 تا 7 سانتی متر است و دارای 12 پره می باشند. میزان سطح تبادل حرارت در مدل های مختلف پکینگ رندوم اسپلش بین 110 تا 170 متر مربع در متر مکعب است و غالبا از مواد پلی پروپیلن R220 در تولید آن ها استفاده می شود.

مزایای پکینگ رندوم اسپلش یا پال رینگ

·        میزان رسوب گرفتگی در پکینگ رندوم اسپلش در مقایسه با نوع فیلمی بسیار پایین تر است.

·        تحمل حرارت در این مدل تا حدود 85 درجه سانتی گراد می باشد.

·        قابلیت نصب و تعویض آسان

·        امکان رسوب زدایی و اسید شویی آسان

·        بدون نیاز به چسب و جوش

·        طول عمر و دوام بالا

چه چیزی نوع پکینگ را تعیین می کند؟

آب و نوع طراحی برج مهم ترین عوامل هستند که نوع پکینگ برای استفاده را تعیین میکنند. این فرآیند کیفیت و درجه حرارت آب را تعیین می کند. در مناطق دارای آب با رسوب بالا باید اطمینان حاصل شود که پکینگ مسدود نشده و عملکرد آن را کاهش نمی دهد. برای آب با درصد آلودگی کم تا متوسط پکینگ جریان عمودی، یا جریان افست / عمودی یا گزینه های فلوت متقاطع بزرگتر در دسترس است. برای آبهایی که به شدت آلوده هستند، باید از شبکه یا پاشش مورب استفاده شود. در صورت لزوم گزینه های کراس فلوت بزرگتر نیز وجود دارد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به وب سایت دماگستر مراجعه کنید

collect
0
avatar
naabseo
guide
Zupyak is the world’s largest content marketing community, with over 400 000 members and 3 million articles. Explore and get your content discovered.
Read more