logo
logo
Sign in

قطره چکان آبیاری - پایپ گستر

avatar
frppipeeee
قطره چکان آبیاری - پایپ گستر

مزایا و معایب استفاده از قطره چکان آبیاری :

قطره چکان آبیاری یکی از روشهای نوین آبیاری برای سطح زیادی از باغاتف زمین های زراعی ، گلخانه ها و ... می باشد. این سیستم آبیاری دارای لوله های اصلی و فرعی و لوله های توزیع جریان آب به درون قطره چکان ها و تعدادی مشخصی قطره چکان آبیاری و پمپ و .... می باشد. قطره چکانهای آبیاری از نوع PC  و  NON PC  بسته به نوع گیاه و نوع توپوگرافی زمین کشاورزی توسط تولید کنندگان و برندههای مختلف تولید می گردند. در ذیل به برخی از مزایای و معایب استفاده از قطره چکان آبیاری اشاره می کنیم. امیدورایم مورد استفاده شما عزیزان قرار گیرد.

مزایای استفاده از قطره چکان آبیاری عبارتند از:

1-از دست دادن کود و مواد مغذی به دلیل کاربرد موضعی و کاهش آبشویی به حداقل می رسد.

2-اگر به درستی مدیریت شود، راندمان مصرف آب بالاست.

3-تسطیح زمین ضروری نیست.

4-زمین هایی با شکل های نامنظم به راحتی توسط قطره چکان آبیاری ، آبیاری می گردد.  

5-آب غیر شرب بازیافتی را می توان با خیال راحت استفاده کرد.

6-رطوبت در ناحیه ریشه را می توان با ظرفیت مزرعه حفظ کرد.

7-نوع خاک نقش کمتری در دفعات آبیاری دارد.

8-فرسایش خاک کاهش می یابد.

9-رشد علف های هرز کاهش می یابد.

10-توزیع آب بسیار یکنواخت است که توسط خروجی هر نازل کنترل می شود.

11-هزینه نیروی کار نسبت به سایر روش های آبیاری کمتر است.

12-تغییر در عرضه را می توان با تنظیم دریچه ها و قطره چکان ها تنظیم کرد.

13-کود دهی را می توان به راحتی با حداقل ضایعات کود شامل شد.

14-شاخ و برگ خشک باقی می ماند و خطر ابتلا به بیماری را کاهش می دهد.

15-معمولاً با فشار کمتری نسبت به سایر انواع آبیاری تحت فشار کار می‌کند و هزینه‌های انرژی را کاهش می‌دهد.

معایب قطره چکان آبیاری عبارتند از:

1-هزینه اولیه می تواند بیشتر از سیستم های سربار باشد.

2-نور خورشید می تواند لوله های مورد استفاده برای آبیاری قطره ای را تحت تاثیر قرار دهد و طول عمر آنها را کوتاه کند. (به تخریب پلیمر مراجعه کنید ).

3-خطرات تخریب پلاستیک بر محتوای خاک و محصولات غذایی تأثیر می گذارد. در بسیاری از انواع پلاستیک، هنگامی که خورشید پلاستیک را تجزیه می کند و باعث شکننده شدن آن می شود، مواد شیمیایی استروژنیک (یعنی مواد شیمیایی که هورمون های زنانه را تکثیر می کنند) که باعث می شود پلاستیک انعطاف پذیری خود را حفظ کند، در محیط اطراف آزاد می شود.

4-اگر آب به درستی فیلتر نشود و تجهیزات به درستی نگهداری نشود، می تواند منجر به گرفتگی یا گرفتگی زیستی شود.

5-برای قطره های زیرسطحی، آبیاری نمی تواند آبی را که اعمال می شود ببیند. این ممکن است منجر به مصرف بیش از حد آب (با راندمان پایین) یا مقدار ناکافی آب توسط کشاورز شود، این امر به ویژه برای کسانی که تجربه کمتری در آبیاری قطره‌ای دارند رایج است.

6-آبیاری قطره ای ممکن است رضایت بخش نباشد اگر علف کش ها یا کودهای با پوشش بالا نیاز به آبیاری بارانی برای فعال سازی داشته باشند.

7-نوار قطره ای باعث هزینه های اضافی پاکسازی پس از برداشت می شود. کاربران باید برای سیم پیچی، دفع، بازیافت یا استفاده مجدد قطره چکان آبیاری برنامه ریزی کنند.

8-اتلاف آب، زمان و برداشت در صورت عدم نصب صحیح. این سیستم ها مستلزم مطالعه دقیق همه عوامل مرتبط مانند توپوگرافی زمین، خاک، آب، شرایط زراعی و اقلیمی زراعی و مناسب بودن سیستم آبیاری قطره ای و اجزای آن است.

9-در خاک های سبک تر، قطره های زیرسطحی ممکن است نتوانند سطح خاک را برای جوانه زدن خیس کنند. نیاز به بررسی دقیق عمق نصب دارد.

10-اکثر سیستم‌های قطره چکان آبیاری برای راندمان بالا طراحی شده‌اند، به این معنی که کسر آبشویی کم یا بدون کسری است. بدون شستشوی کافی، نمک های اعمال شده با آب آبیاری ممکن است در ناحیه ریشه، معمولاً در لبه الگوی خیس شدن، تجمع کنند. از سوی دیگر، آبیاری قطره‌ای از پتانسیل مویرگی بالای آبیاری سطحی سنتی جلوگیری می‌کند، که می‌تواند رسوبات نمک را از رسوبات زیر بالا بکشد.

11-لوله های پی وی سی اغلب از آسیب جوندگان رنج می برند و نیاز به تعویض کل لوله و افزایش هزینه ها دارند.

12-سیستم های آبیاری قطره ای را نمی توان برای کنترل خسارت ناشی از یخبندان های شبانه استفاده کرد (مانند سیستم های آبیاری بارانی)

جهت کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با قطره چکان آبیاری به وب سایت پایپ گستر مراجعه نمایید.


collect
0
avatar
frppipeeee
guide
Zupyak is the world’s largest content marketing community, with over 400 000 members and 3 million articles. Explore and get your content discovered.
Read more