logo
logo
Sign in

مخزن اسید

avatar
iraan2
مخزن اسید

آیا مخزن اسید برای نگهداری اسید سولفوریک مناسب است؟

مخزن اسید مخازن مناسبی برای نگهداری و ذخیره سازی مایعات مختلفی است،علاوه بر نگهدار یو ذخره سازی اب برای نگهداری اسید ها نیز مناسب می باشد.لذا پلی اتیلن ماده ای سازگار می باشد که اسیب پذیری ان بسیار اندک می باشد. به همین دلیل استفاده از مخزن اسید تقویت شده که به صورت ویژه برای ذخیره سازی اسید ها و مواد شیمیایی خورنده طراحی و تولید شده اند پیشنهاد می شود.

محل نصب و فونداسیون محل نصب مخزن اسید:

یکی از امور مهم در نصب و اجرا محل نصب مخزن اسید،فونداسیون متناسب محل نصب هر نوع مخزنی اعم از مخزن اسید پلی اتیلن، مخزن آب و… است. محلی که مخزن ذخیره مواد شیمیایی روی آن قرار می گیرد می بایست سایز و استحکام کافی داشته باشد. در این خصوص باید به مسائلی همچون لرزه داشتن محل نصب، وزش باد، امکان برخورد وسائط نقلیه همچون لیفتراک و … توجه کافی نمود.در بعضی موارد لازم است تا با توجه به موقعیت جغرافیایی محل نصب مخزن، سازه هایی تعبیه شود تا در برابر بلایای طبیعی همچون سیل، زلزله، طوفان و … مقاومت کافی ایحاد شود.

نکات مهم در خرید مخزن اسید:

نوع اسید و مواد شیمیایی

شرایط محیطی و چگونگی نوع نصب

چگالی و غلظت مواد قلیایی و اسیدها

دمای نگهداری و ذخیره سازی اینگونه مواد

حجم مواد قلیایی

مخزن ذخیره کامپوزیتی

امروزه استفاده از مخازن کامپوزیتی برای مصارف صنعتی و خانگی بسیار به چشم می خورد. از آنجایی که این مخازن در مقابل مواد شیمیایی بسیار مقاوم می باشند به همین دلیل به عنوان مخزن اسید کامپوزیتی استفاده زیادی می شوند. این مخازن بسته به نوع موادی که برای تولید آنها استفاده می شوند در سه دسته طبقه بندی می شوند که عبارتند از: مخزن GRP، SMC و .FRP که در این بین مخزن کامپوزیتی FRP برای مواد شیمیایی و سیالات خورنده اسیدی استفاده می شود.

مخزن ذخیره اسید کلریدریک - HCL

 نگه داری ماده بسیار خورنده هیدرو کلریک اسید و بخارات سمی ناشی از آن، نیازمند سیستم به خصوصی است که با تولید مخازن محکم و مقاوم به خوردگی، این مشکلات حل میشود.

نصب مخزن باید بر روی بتن با سطح نرم و صاف، آسفالت و یا فولاد باشد. هیچ گونه طناب و یا وسیله ای برای ثابت کردن به دور مخزن نباید استفاده شود و همینطور از اتصال نردبان به مخزن جلوگیری شود.

دمای حمل و نقل و نگهداری طبق استاندارد نباید از ۳۷ درجه سانتیگراد تجاوز کند.

جنس اتصالات بکار رفته در مخازن برای نگه داری این ماده ، پلی اتیلن و پلی وینیل کلراید است و از گسکت هایی از جنس اتیلن پروپیلن دین مونومر برای آب بندی استفاده می شود

مخزن ذخیره اسید هیدروکسید سدیم

هیدروکسید سدیم در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد و بسیاری از این صنایع نیاز به ذخیره سازی ایمن آن دارند. برای این منظور مخزن ذخیره هیدروکسید سدیم به صورت مخزن پلی اتیلن تقویت شده، طراحی و تولید شده است.

مخزن ذخیره و نگهداری هیدروکسید سدیم پلاستونیک، به صورت ویژه و تقویت شده تولید شده و قابلیت ذخیره سازی اسید نیتریک با غلظت حداکثر ۳۰% و با دمای نگه داری حداکثر ۵۰ درجه سانتی گراد را دارد.

برای تولید مخزن هیدروکسید سدیم از پلی اتیلن ۳۸۴۰ استفاده شده و به گونه ای طراحی و تولید شده است که بتواند به خوبی این ماده را به راحتی ذخیره سازی کند.

 مخزن ذخیره اسید نیتریک

اسید نیتریک (HNO3) یک اسید شفاف با بوی تند و بسیار خورنده است که در صنعت پرمصرف می باشد. از این اسید در تولید کودهای کشاورزی ، نجاری ، ساخت و پرداخت فلزات ، پیشران موشک ، تولید ضدعفونی کننده ها و … مورد استفاده قرار می گیرد. مشخص است که اسید نیتریک ، یک ماده شیمیایی خطرناک است که اگر به درستی ذخیره سازی نشود ممکن است هزینه های جبران ناپذیری در پی داشته باشد.

در نگهداری از اسید نیتریک باید به این مسئله توجه داشت که اسید نیتریک در صورت تماس با برخی از فلزات ، گاز هیدروژن با قابلیت انفجار تولید می کند .

از بهترین گزینه ها برای ذخیره سازی و نگهداری اسید نیتریک ، مخازن پلی اتیلن می باشند. این مخازن توانایی نگهداری اسید نیتریک را تا غلظت ۳۰ درصد و دمای ۵۰ درجه سانتیگراد به صورت ایمن دارند.


collect
0
avatar
iraan2
guide
Zupyak is the world’s largest content marketing community, with over 400 000 members and 3 million articles. Explore and get your content discovered.
Read more